Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W sobotę 13 października 2012 r. o godzinie 15:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Nur odbyło się spotkanie, podczas którego nastąpiła promocja wydanej przez bibliotekę biografii wspomnieniowej pt. "Lucyna Domanowska, nurska bibliotekarka w latach 1951-1975".
W spotkaniu wzięli udział: Jacek Murawski, Wójt Gminy Nur, Andrzej Domanowski, syn Lucyny Domanowskiej, Krystyna Szymańska, emerytowana dyrektor Miejskiej Bibiloteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej (pełniąca także w tamtych latach w powiecie funkcję kierownika referatu ds. kultury), Barbara Myszko, przez trzy lata bezpośrednia następczyni Lucyny Domanowskiej w nurskiej bibliotece (obecnie bibliotekarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie), Dorota Pędzich z mężem, wówczas przewodnicząca koła Gospodyń Wiejskich w Nurze, Krystyna Terlikowska, aktywna uczestniczka życia kulturalnego, organizowanego przez Lucynę Domanowską, Marianna Góral, żona emerytowanego nauczyciela języka polskiego Romana Górala, który swoją miłość do książki i literatury zawdzięcza m.in. Lucynie Domanowskiej, Danuta Tryniszewska z mężem, która opiekowała się Lucyna Domanowską w ostatnich latach jej życia oraz Lucyna Warchala, nurska bibliotekarka.
Na biografię wspomnieniową składają się fragmenty bibliotecznej kroniki z czasów pracy Lucyny Domanowskiej, wspomnienia osób w szczególny sposób z Nią związanych (w większości obecnych na spotkaniu), liczne fotografie i wycinki prasowe, dokumentujące Jej działalność.
Autorem wstępu do biografii jest Jacek Murawski, Wójt Gminy Nur, który podkreślił niezwykłe zaangażowanie Lucyny Domanowskiej w krzewieniu czytelnictwa, życia kulturalnego oraz utrwalaniu historii Ziemi Nurskiej wśród mieszkańców gminy. "Historię tworzą ludzie. Możemy być dumni, że pośród nas żyła i działała Lucyna Domanowska. Była społecznikiem wielorako zaangażowanym w życie swojej gminy, rozmiłowanym w bogatej historii Nura, wzorową bibliotekarką" - powiedział, otwierając spotkanie w bibliotece.
Prezentacji bibliotecznego wydawnictwa dokonała Lucyna Warchala, nurska bibliotekarka, która zebrała materiały, opracowała biografię wspomnieniową, a także dokonała jej składu i wydruku. Pozycja ta wzbogaci biblioteczną półkę regionaliów.
Po spotkaniu, jego uczestnicy udali się na nurski cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Lucyny Domanowskiej.