Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dzień 16 października został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku - jak stwierdzono w uchwale - w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.
W uzasadnieniu ustawy przypomniano, że 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Jego pontyfikat zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i kulturze ukształtowała polska tradycja - możemy przeczytać w uzasadnieniu.
Jan Paweł II był papieżem dwadzieścia siedem lat. Jego pontyfikat uznaje się za jeden z najdłuższych w historii kościoła rzymskokatolickiego. Jest autorem czternastu encyklik.
"Papież - pielgrzym" odwiedził wiele krajów. Odbył łącznie ponad 100 zagranicznych podróży, najczęściej przylatując do Polski (osiem razy). Szczególne znacznie miała dla Polaków pierwsza podróż do kraju w czerwcu 1979 roku. Padły wówczas słynne słowa, które miały zachęcić do zmian ustrojowych i duchowych: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.
Biblioteka zaprasza na wystawę książek o Janie Pawle II