Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego też dzień ten celebrowany był radośnie.
Dzień Zaduszny, czyli Święto Zmarłych - przydające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później. Dzień ten był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.
W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku.
Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Jest to moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim!